MPPT Tracker + menič 2kW

http://www.ecoprodukt.sk/components/com_virtuemart/shop_image/product/MPP_Tracker___me_54b3d66bd6429.jpgMPPT tracker a menič je určený k optimalizácii ziskov z FV panelov používaných na ohrev vody. Vďaka konverzii DC prúdu z panelov na striedavý prúd (modifikovaná sínus, cca 50Hz), umožňuje bez rizika spálenia kontaktov pripojiť 6 až 11 ks FV panelov 200-250Wp aj k existujúcim, neupraveným bojlerom s elektrickou špirálou 2-3,5kW.

Výhodou FV ohrevu vody proti termickému ohrevu je jednoduchosť inštalácie, bez čerpadiel, trubiek, výmeny kvapaliny, zanedbateľné prestupy múrmi, možnosť umiestniť FV panely aj ďaleko od bojlera (napr. na pozemok).
FV panely nikdy nezamrznú ani sa neprehrejú. Nulové náklady na prevádzku a servis. Rovnomernejšie solárne zisky v priebehu roka oproti fototermickým systémom.

Pri priamom pripojení napr. 8ks FV panelov 250Wp (= 2kWp) na 2kW vykurovaciu špirálu bez MPPT trackera funguje všetko výborne pri plnom slnečnom svetle a chladnej vode v bojleri.
Akonáhle sa ale voda ohreje a termostat sa pokúsi odpojiť FV panely od špirály, jednosmerný prúd vytvorí elektrický oblúk, ktorý vypáli kontakty stýkača a zničí ho.
Ak nahradíme kontakty kvalitnejšími, vydržia dlhšie, bez MPPT však zistíme, že pri menšom oslnení než je maximum padá výkon ohrevu strmo dole, napätie panelov a dodávaný prúd nie je v súlade s odporom špirály.

MPPT tracker zaistí udržiavanie nastaveného bodu maximálneho výkonu panelov a bude vykurovacej špirále odovzdávať vždy maximálny výkon, aký sú schopné panely dodať, aj keby išlo pri slabom svetle len o 100W. Oproti priamemu napojeniu panelov na bojler je tak možné získať navyše asi 30% teplej vody (platí aj pre bojlery Dražice).

Striedavý výstup tohto trackera / meniča nie je stabilizovaný a pohybuje sa podľa napätia panelov medzi 150 – 300V AC. Je možné k nemu pripojiť okrem bojlera aj niektoré ďalšie spotrebiče, ktoré nie sú na presnej úrovni napätia závislé, ako žiarovky, vŕtačky, transformátorové nabíjačky batérií a pod.
Samozrejme že bez použitia batérií budú tieto spotrebiče fungovať len pri dobrom oslnení panelov.

Skutočné prevedenie zariadenia sa môže od obrázku na eshope líšiť.
Je možné k nemu doplniť kontrolné relé alebo iné prepínacie prvky, ktoré umožnia ohrievať vodu v prípade nedostatku slnečnej energie tiež zo siete.

Zariadenie nepotrebuje pre svoj chod iný zdroj energie ako FV panely.

Špecifikácie:
Maximálny rozsah napätia z FV: 60 – 400V DC
Optimálny rozsah napätia z FV (Vmpp): 180 – 270V DC
Optimálny rozsah napätia z FV (Voc): 220 – 360V DC
Nastavenie vstupného rozsahu: 3x DIP prepínače
Riadenie MPP: podľa nastavenia DIP prepínačov, automaticky

Výstupné napätie AC: riadi sa napätím panelov, max. -300V / + 300V
Tvar výstupného napätia: modifikovaná sínus, 3 úrovne (+, 0, -)
Výstupný výkon: max. 2,6kW
Účinnosť prevodu: viac ako 96%
Max. tepelná strata pri plnom výkone: 27W

AC výkon špirály bojlera: ľubovoľne v rozsahu 2-3,5kW jednofázovo

Rozmery: 24 x 16 x 8 cm

Aktuálna dostupnosť je 14 dní od objednania.